HedgeServ Ltd

Staż w dziale księgowości funduszy

Recruiter
Location
Krakow, Poland
Salary
Not disclosed
Posted
05 Nov 2021
Closes
05 Dec 2021
Ref
R3171
Full time
Experience level
Entry level, Internship

HedgeServ is a fast-growing service-driven global administrator. We feature a unique technology platform with one of the most experienced service teams in the industry. HedgeServ provides fund administration, middle office services, integrated risk & portfolio management, regulatory & compliance reporting, tax support, and complete shadow accounting services, underpinned by SOC 1 certified controls. HedgeServ supports all investment strategies within hedge funds, funds of hedge funds, private equity funds, asset managers, managed accounts and managed account platforms, UCITS funds, and other institutional investment programs such as pensions and endowments. Our services are completely customized for the needs of our individual hedge fund, fund of hedge funds and private equity fund clients. HedgeServ employs professionals globally across offices in the United States (New York & Dallas), Grand Cayman, Ireland (Dublin & Cork), Luxembourg, Poland (Krakow), Bulgaria (Sofia), and Australia (Sydney).

Twój zakres obowiązków

  • Obliczanie i raportowanie Wartości Aktywów Netto (NAV) jednostek funduszy inwestycyjnych obsługiwanych przez HedgeServ
  • Identyfikacja i analiza danych wpływających na ostateczną wartość jednostki funduszu
  • Księgowanie oraz monitorowanie kosztów funduszu oraz analiza dokonywanych na rynku transakcji obrotu papierami wartościowymi
  • Monitorowanie operacji spółek na ich papierach wartościowych oraz przygotowywanie raportów księgowych
  • Dokonywanie uzgodnień kont oraz analiza rozliczeń przygotowanych przez inne departamenty

Nasze wymagania

  • Student/ka bądź Absolwent/ka kierunku w obszarze finansów/ekonomii/biznesu
  • Dostępność na pełen etat (40h/tydzień)
  • Dobra znajomość języka angielskiego (B2)
  • Znajomość pakietu Microsoft Office (szczególnie Excel)
  • Umiejętność pracy w zespole i dobrych zdolności analitycznych

To oferujemy

  • Szansę na rozwój w obszarze finansów w międzynarodowej firmie
  • Konkurencyjne wynagrodzenie
  • Możliwość stałego zatrudnienia po odbyciu stażu