Manager de Fond

Location
Bucharest, Romania
Salary
un pachet de beneficii atractiv
Posted
27 May 2021
Closes
27 Jul 2021
Contract type
Permanent
Hours
Full time
Experience level
Qualified accountant

SOCIETATEA: SAI MUNTENIA INVEST SA

FUNCȚIA: Manager de Fond

Candidatul ideal

Căutam persoane cu dorința de afirmare profesională, cu gândire clară, raționament logic,  capacitate de sinteză și de analiză, abilități de comunicare, cu experiență în domeniul managementului de portofoliu, managementul şi reorganizarea societăţilor, în domeniul analizei diagnostic şi analizei economico-financiare și în efectuarea de previziuni şi analize în proiecte investiţionale.

Descrierea jobului

Responsabilități:

  1. Gestionează un portofoliu de societăți. Pentru fiecare societate din portofoliu, întocmește şi actualizează permanent datele relevante despre societate, inclusiv datele financiare, toate ştirile şi raportările importante despre societatea respectivă.
  2. Ia măsuri sau formulează propuneri în funcţie de rezultatele acestor analize.
  3. Analizează oportunităţile investiţionale şi face propuneri de investire/dezinvestire în conformitate cu procedurile aprobate.

Cunoştinţe speciale şi abilităţi:

  1. Cunoştinţe aprofundate de evaluare şi analiză financiară.
  2. Cunoştinţe privind legislaţia pieţei de capital şi a societăţilor.
  3. Cunoştinţe din domeniul fiscal, financiar-contabil şi de analiză financiară; menţinerea la curent cu evoluţiile din domeniul economico-financiar şi domenii colaterale.
  4. Abilităţi de lucru pe computer şi utilizarea aplicaţiilor MS Office şi alte aplicaţii informatice.
  5. Cunoştinţe de limbi straine de largă circulație reprezintă un avantaj.
  6. Capacitatea de identificare a tendinţelor macro şi micro economice, identificarea oportunităţilor de dezvoltare, aptitudini analitice,  capacitatea de a integra mari volume de informaţii, de concentrare asupra elementelor relevante, abilităţi de muncă în echipă, capacitatea de a comunica în cadrul organizaţiei şi cu persoane / conducători din societăţile din portofoliu.

Ce oferim?

  • Contract de muncă pe perioadă nedeterminată și un pachet de beneficii atractiv, inclusiv asigurare medicală privată, pensie privată, tichete de masă;
  • Cursuri de pregătire și perfecționare, evenimente profesionale, implicare în proiecte.

Descrierea companiei:

Suntem un administrator de fonduri cu o experienta de 24 ani pe piata romaneasca de capital. Fondurile administrate de noi au un portofoliu in valoare de peste 1,7 miliarde lei si este compus din pachete de actiuni la peste 120 de societati romanesti, titluri ale unor fonduri de investitii, obligatiuni, depozite bancare si alte titluri financiare ale unor emitenti romani sau straini.