Citi EMEA

Specjalista ds. Operacji Finansowych

Recruiter
Citi EMEA
Location
Warsaw, Poland
Salary
Not disclosed
Posted
01 Dec 2022
Closes
01 Jan 2023
Approved employers
Approved employer
Full time
Experience level
Qualified accountant

Overview

Acting as the functional heart of our business, Operations makes everything work on time and on target, in a world that demands lightning-fast transaction speeds, pinpoints execution accuracy and full visibility. It ensures global transactions flow smoothly around the clock, wherever we do business. Without it, the daily clearance, settlement and execution of a trillion dollars’ worth of trades and the weekly movement of tens of billions of dollars in dozens of world currencies would come to a complete standstill.

Success Profile

You’ll have strong communication, planning and organizational skills which will benefit you and the team. Our teams need individuals who can research, process, and interpret large amounts of information everyday which will allow you to make ethical decisions with integrity

Responsibilities

Departament Wyceny Funduszy jest odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, sporządzanie sprawozdań finansowych i raportów dla klientów oraz regulatorów rynkowych.

Jeśli nie masz doświadczenia na podobnym stanowisku, ale wiesz, że chciałbyś/ chciałabyś rozwijać się w tym obszarze – zapraszamy do aplikowania!

Obowiązki:

  • Obliczanie dziennych i okresowych Wartości Aktywów Netto (NAV) dla funduszy oraz dystrybucji powiązanych cen jednostkowych
  • Zapewnienie terminowości i dokładności działań na funduszu oraz odzwierciedlenie ich w NAV
  • Udział w uzgadnianiu kwot środków pieniężnych
  • Rozwiązywanie wszelkich zapytań klientów w sposób terminowy i profesjonalny
  • Współpraca z innymi członkami zespołu i pomoc w gromadzeniu i analizie odpowiednich informacji zarządczych z perspektywy operacyjnej i klienta

Oczekiwania:

  • Rozwinięte umiejętności analityczne
  • Wykształcenie wyższe lub w trakcie studiów
  • Zainteresowanie tematyką rynku kapitałowego i instrumentów finansowych
  • Motywacja do rozwoju zawodowego i ciągłego poszerzania wiedzy
  • Skrupulatność, rzetelność i konsekwencja w działaniu
  • Mile widziane pierwsze doświadczenie w finansach lub operacjach
  • Znajomość pakietu MS Office
  • Bardzo dobra znajomość angielskiego

Co oferujemy:

  • Pracę w zdywersyfikowanym zespole, głównie po angielsku
  • Możliwość poznania zasad funkcjonowania rynku kapitałowego i działania funduszy dzięki wpółpracy z pośrednikami finansowymi na całym świecie
  • Programy szkoleniowe dedykowane dla nowych i doświadczonych osób oraz managerów
  • Dodatkowe 2 dni w roku na wybrane przez siebie szkolenia – rozwiniesz wyjątkowe umiejętności!
  • Wierzymy w różnorodność zarówno w sferze zawodowej jak i poza nią – jeśli Ty również, możesz zaangażować się w takie inicjatywy jak: Disability Network, Families Matters, Pride Network, etc

Citi is an equal opportunity and affirmative action employer.

Qualified applicants will receive consideration without regard to their race, color, religion, sex, sexual orientation, gender identity, national origin, disability, or status as a protected veteran.

Citigroup Inc. and its subsidiaries ("Citi”) invite all qualified interested applicants to apply for career opportunities. If you are a person with a disability and need a reasonable accommodation to use our search tools and/or apply for a career opportunity review Accessibility at Citi.

For further information, and to apply, please visit our website via the “Apply” button below.