Director Economic / Operations Manager

Detalii despre grupul de companii care recruteaza

Grupul este format din doua companii: una dintre firme este prezentă în România de mai bine de 20 de ani și este un furnizor de componente electronice, electrice, automatizare, cabluri, conectori, produse mecanice etc. Are un portofoliu impresionant de componente electronice, electrice și automatizare de la peste 2.500 de producători. Cealalta firma se ocupa de automatizari industriale.

Descrierea generala a rolului

Rolul de Director Economic este unul de importanță strategică. Persoana selectată va face parte din echipa de conducere și va avea linie de raportare directă către General Manager.

Directorul Economic este responsabil cu coordonarea proceselor la nivelul grupului de companii, având responsabilități legate de sarcini zilnice, regulate, dar și responsabilități legate de funcționarea structurilor, de organizare, de dezvoltare și de planificare.

Pentru a excela în acest rol și în această echipă, Directorul Economic trebuie să fie o persoană dinamică, cu bune abilități de leadership și care dă în același timp dovadă de spirit de echipă. Punctele forte pentru a avea succes în acest rol sunt:

  • Capacitate dezvoltată de a analiza, planifica și organiza procesele și resursele necesare pentru buna desfășurare a activităților companiei.

Cum arată profilul candidatului ideal?

  • Este absolvent(ă) de studii superioare în domeniul Economic
  • Are cel puțin 5 ani experiență managerială, cu responsabilități de conducere a unei echipe și de livrare a obiectivelor
  • Cunoaște și utilizează corect limba Română și limba Engleză (nivel avansat atât scris cât și vorbit).
  • Cunoașterea limbii Germane reprezintă un avantaj
  • Are abilități și cunoștințe informatice, de operare PC (MS Office), programe de gestiune financiar-contabila (ERP)
  • Reprezintă un avantaj: cursuri și cunoștințe în domeniile HR, ISO (9001, 14001, 45001, 27001), SEAP, contabilitate, gestiune, vămuire.

Alte responsabilități:

În domeniul contabil: se asigură că procesele financiar-contabile sunt executate în timp conform legislației în vigoare și cerințelor. Execută și supraveghează procesele contabile, coordonează persoanele implicate în înregistrările contabile și experți contabili externi.

În domeniul resurse umane: administrare, recrutare și angajare, evaluare, dezvoltare

Alte activități organizatorice: workflow (ISO, management de procese de business, conformitate cu legal etc.). Managementul resurselor financiare si a riscului.

Comunicare internă și externă, precum și centralizarea de date pentru raportare.

Ierarhie:

Linie directă de raportare la General Manager